Mi áll az új automatizálási platform bevezetésének hátterében? Milyen gépgyártási kihívásokat igyekszik kezelni?
Az igazság az, hogy a gépgyártás és -fejlesztés mára már egyet jelent a szoftverfejlesztéssel! Ez drámai növekedést jelent ezen a területen, és ahhoz vezet, hogy évről évre egyre nehezebb szoftverfejlesztőket találni. Felismertük, hogy egy teljesen új megoldásra van szükség, amely rendkívül leegyszerűsíti az automatizálás világát, és ügyfeleink valódi problémáira ad életszerű választ. A ctrlX AUTOMATION formájában egy olyan automatizálási platformot teremtettünk, amely a korábbi megoldások minden korlátját felszámolja.
Röviden hogyan jellemeznéd a ctrlX AUTOMATION-t?
A ctrlX AUTOMATION úgyszólván az automatizálás okostelefonja, amellyel lehetővé válik a gépvezérlés, az informatika és a dolgok internete (IoT) közötti, klasszikus határok lebontása. A Linux valós idejű operációs rendszer, a következetesen alkalmazott, nyílt szabványok, az alkalmazásfejlesztési technológiák, a webalapú fejlesztői környezet és az átfogó IoT-megoldások 30-50 százalékkal csökkentik a mérnöki és kivitelezési erőfeszítéseket.
Értem, ez akkor lefedi a fejlesztés szoftveres részét. No de mi a helyzet a hardverrel?
A ctrlX AUTOMATION a többmagos processzorok legújabb generációján alapul, amely szinte minden automatizálási feladathoz elegendő számítási kapacitással bír. Ugyanez a magas teljesítményű központi feldolgozóegység (CPU) pedig beágyazott vezérlőkbe (ctrlX CORE), ipari számítógépekbe (ctrlX IPC) vagy közvetlenül hajtásokba (ctrlX DRIVE) is integrálható. Ezekben a rendszerekben a szoftver független a hardvertől, tehát a jövőbeli CPU-frissítések nem tesznek szükségessé szoftveradaptációt.
Steffen Winkler: A ctrlX AUTOMATION az okoseszközökből ismert alkalmazásfejlesztési technológia teljes szabadságát kínálja a gépgyártóknak
A ctrlX AUTOMATION kiterjeszthető I/O modulokkal (ctrlX I/O), új, kivételesen kompakt szervovezérlőkkel és szervomotorokkal (ctrlX DRIVE), valamint kezelőpanelek széles skáláját (ctrlX HMI) és IPC-ket (ctrlX IPC) is tartalmaz számítógépes automatizálási vagy IoT-edge megoldások számára. A ctrlX SAFETY nevű, integrált biztonsági technológia a biztonságos logikai vezérlést kombinálja a mozgással, és egyszerűsíti a szabványoknak megfelelő gépbiztonság elérését. A ctrlX AUTOMATION összességében 50 százalékkal csökkenti a szerelési teret és az egyes komponensek számát. Ez természetesen a logisztikára, az összeszerelésre, a vezérlőszekrényekre, a pótalkatrészekre és szolgáltatásokra fordított energiát és költségeket is csökkenti. Sőt, a szükséges szoftverek és eszközök körét is leszűkíti.
És mi a helyzet az összekapcsolhatósággal?
A ctrlX AUTOMATION a széles körű hálózatba kapcsolhatóságának köszönhetően teljes mértékben megfelel az ipar 4.0 követelményeinek. Az EtherCAT busz mellett a ctrlX AUTOMATION majdnem mindegyik elterjedt protokollt és interfészt támogatja. Több mint harminc közvetlen összeköttetési opciót és kommunikációs szabványt kínál, ezzel maximalizálva a rugalmasságot, például az OPC UA, MQTT, ProfiNet, CAN és IO-Link formájában. Sőt, a ctrlX AUTOMATION már az olyan jövőbeli kommunikációs szabványokra is felkészült, mint a TSN és az 5G. Ha mindezt figyelembe vesszük, akár úgy is fogalmazhatunk, hogy jelenleg ez a platform a leginkább hálózatba kapcsolható rendszer a piacon.
Hogyan oldja meg a ctrlX AUTOMATION a korábban említett mérnöki kihívásokat?
A ctrlX AUTOMATION az okoseszközökből ismert alkalmazásfejlesztési technológia teljes szabadságát kínálja a gépgyártóknak. Ezek az alkalmazások különféle programozási nyelvek, (például C++), scriptnyelvek, (például Python), vagy új grafikai nyelvek, (például Blockly), segítségével fejleszthetőek le. A klasszikus programozási rendszerek, például az IEC 61131 szerinti, PLCopen-konform vagy a G-kódos programozás szintén lehetséges, de ezek használata nem kötelező.
A ctrlX AUTOMATION a széles körű hálózatba kapcsolhatóságának köszönhetően teljes mértékben megfelel az ipar 4.0 követelményeinek
Az automatizálási komponensek konfigurációja és üzembe helyezése teljesen webalapú, a szoftver telepítésének igénye nélkül. A rendszerkörnyezet ugyancsak elérhető virtuálisan, így a programozás hardver nélkül is kivitelezhető. A fejlesztői környezet pedig támogatja a GitHubot, mely egy világszerte több mint tízmillió felhasználóval bíró, elismert fejlesztői közösség. Ez a gépgyártóknak gyakorlatilag korlátlan programozási kapacitáshoz és már lekódolt funkciókhoz nyújt hozzáférést, valamint a védett területeken jobb belső kollaborációt kínál.
Ez azt is jelenti, hogy a gépgyártóknak egyéb kompetenciákra is szükségük lesz?
Természetesen, de pontosan ez az, amit szeretnénk könnyebben és gyorsabban megoldhatóvá tenni. A ctrlX AUTOMATION legfőbb előnye az, hogy szabadon megválasztható a programozási nyelv, tehát a közreműködő szakemberek kiválasztása nem függ többé a programozási nyelvtől vagy az automatizálási szolgáltató (szabadalmaztatott) rendszerétől.
Több mint harminc közvetlen összeköttetési opciót és kommunikációs szabványt kínál, ezzel maximalizálva a rugalmasságot
Vagyis a szoftverfejlesztőknek nem kell ismerniük a klasszikus automatizálási nyelveket. A felhasználók az alkalmazásokon keresztül a valós idejű operációs rendszert is konfigurálhatják, telepíthetik saját szoftvereiket és szélesíthetik a funkciók körét.
Ha a ctrlX AUTOMATION ennyire nyitott rendszer, mi a helyzet a biztonsággal?
A ctrlX AUTOMATION a „tervezett biztonság” irányelve mentén készült, és megfelel az IEC 62443 szerinti informatikai biztonsági szabványoknak. A konfigurálható felhasználó-nyilvántartás megakadályozza az adatokhoz és funkciókhoz való illetéktelen hozzáférést. Ezenkívül a rendszerszoftver fokozott védelmet nyújt a kártevőkkel és a trójai vírusokkal szemben, lehetővé teszi a VPN-hálózaton és más biztonságos távoli szolgáltatásokon keresztüli, titkosított adattovábbítást. Az eszközportál pedig arra szolgál, hogy a felhasználók valós időben, digitálisan irányíthassák a ctrlX AUTOMATION intelligens komponenseit, valamint távoli eléréssel installálhassák a biztonsági frissítéseket és az új funkciókat.
Milyen változatok állnak rendelkezésre a termékből?
Kezdésként elsősorban a kezelési és a robotikai alkalmazásokra összpontosítottunk. Erre a célra már korábban elérhetővé tettük a szükséges szoftveres és hardveres komponenseket. Ez azonban csak a kezdet, a következő néhány évben folyamatosan szélesítjük a portfóliót. Rendkívül izgalmas innovációk sora áll előttünk.
Érkezett már bármilyen visszajelzés az ügyfelektől?
A ctrlX AUTOMATION fejlesztésébe már az első lépésektől kezdve bevontuk különféle iparágak felhasználóit. Ezek az ügyfelek már az új platform segítségével dolgoznak. Az ő visszajelzésük rendkívül fontos számunkra, mivel segít valódi, piacképes megoldásokat létrehozni, és ugyanakkor megerősíti, hogy a ctrlX AUTOMATION – és ezáltal mi is – tényleg két lépéssel előrébb, már a jövőben jár.