Akár 50 százalékos megtakarítási lehetőséget hoz a GROB automatizálás
Az egyedi igényekhez illeszkedő automatizálás, a 280 mm-es mélylyukak fúrásának lehetősége és az intelligens vezérlőrendszer voltak a győztes érvek a mérőberendezéseket gyártó Blum-Novotest GmbH számára, hogy a GROB G150 univerzális gépet válassza GROB GRC-R60 robotcellával és GROB vezérlőszoftverrel.

 

A méréstechnika terén globális technológiai és innovációs éllovasnak számító Blum-Novotest GmbH a legmagasabb minőségi követelményeknek is megfelelő megoldásokat fejleszt és gyárt. A GROB számára az első előzetes megbeszélések során hamar világossá vált, hogy a Blum-Novotest esetében a minőségre vonatkozó kijelentések nem csak üres reklámígéretek. A két cég közötti első kapcsolatfelvétel egy új gép beszerzéséről szólt, két különböző sorozatú rendszertartó (NT tartók a LaserControl Micro Compact NT-hez és LC tartók az LC-DIGILOG-hoz) gyártására. A termelésnek rendkívül hatékonynak és költséghatékonynak kell lennie, legalább 24 órás, emberi beavatkozás nélküli önállósággal. „A Blum kapcsolattartói már a kezdetektől jól felkészültek voltak – mondta Joachim Stock, a GROB területi értékesítési vezetője. – Egyértelműen írták le a feladatot, így nemcsak a gép specifikációját készítettük el, hanem egy koncepciót is kidolgoztunk a további megbeszélésekhez.” Így nem meglepő, hogy mindössze három hét telt el az első megkereséstől az első ajánlatadásig.

Mélylyukfúrás akár 385 mm szerszámhosszal

A megmunkálandó munkadarabot, egy négyzet alakú előgyártmányt két rendszertartóvá (LaserControl Micro Compact NT és LC-DIGILOG) kellett formázni. A 150–300 mm hosszú termékekben szinte végigfut egy kábelcsatorna. „Mivel az alkatrészt az egyik oldalon 270 mm mélyre kellett fúrni, megfelelő szerszámhosszra volt szükség, amit több versenytárs nem tudott teljesíteni ennél a gépméretnél – magyarázta Marcel Kühnle, a Blum termelésivezető-helyettese. – Léteznek a piacon nagyobb gépek a megfelelő mozgástartományokkal, de ezek őrülten nagyok, így nem igazán alkalmasak a mi alkatrészeinkhez.” A rúdadagolású eszterga-marógép beszerzésének ötletét költségvetési okokból vetették el. A specifikációból, a legyártandó alkatrészekből és a rajzokból fakadó elvárások miatt, de mindenekelőtt annak köszönhetően, hogy a GROB gép akár 385 mm-es szerszámhosszt is megenged, a GROB-ot kérték fel ajánlattételre.

Áttörés kulcsrakész megoldásokkal

A további megbeszélések során gyorsan világossá vált, hogy a Blum elvárásaira egy automatizált gép jelentene megoldást. Ezután rögzítették a specifikációkat, kombinálva azokat a legalább 24 órás autonómia követelményével. Ezen specifikációk, a további információk és a különböző CAM-adatok cseréje után a GROB-nál egy megvalósíthatósági tanulmány készült, amely a ciklusidőket, valamint a speciális szerszámokra és befogóeszközökre vonatkozó kezdeti javaslatokat tartalmazta. Két hét elteltével Mindelheimben került sor az első találkozóra, ahol a GROB Technológiai és Alkalmazási Központban (TAC) bemutattak egy G150-es gépet GRC-R60 robotcellával „Alumínium alkatrész bemutatása” témakörben. A bemutató meggyőzte a Blum technikusait. „A látogatás után világossá vált számunkra, hogy ez a gép a legjobb megoldás számunkra – mondta Kühnle. – A GROB által bemutatott kulcsrakész, automatizált megoldással kapcsolatos érvek nem hagytak megválaszolatlan kérdéseket.”

Költségmegtakarítás a munkalépések csökkentésével

A Blum-Novotest GmbH számára az egyik legfontosabb érvnek az intelligens GROB4Automation vezérlőszoftver számított, amellyel jelentősen lecsökkenthető a műveleti lépések száma. Ahol korábban alkatrészenként négy műveletre volt szükség, azt a GROB, mind a tizenegy különböző típust, két művelettel és egyetlen befogással volt képes kezelni. Így az OP10-ben az előgyártmány öt oldalát kellett megmunkálni és mélyfúrni, az OP20-ban pedig a hatodik oldalt kellett forgácsolni. Ezt az előgyártmány keresztmetszetének szabványosításával érték el, aminek eredményeként olyan pofakialakítást kaptak a befogóban, ami lehetővé tette mind a tizenegy típus azonos módon történő rögzítését. Ez az eljárás az eredeti módszerhez képest akár 50 százalékos potenciális időmegtakarítást és a nem produktív idő jelentős csökkentését eredményezte.

 

A megmunkálást nem kell alkatrésztípusonként futtatni, hanem más méretű alkatrészekkel keverve is betölthető

 

Az automatizálás azt is lehetővé tette, hogy egy gépen mind a kisebb, mind a nagyobb alkatrészeket legyártsák, régebben ugyanis két különböző gépen kellett előállítani a kisebb és a nagyobb alkatrészeket. A GROB4Automation vezérlőszoftver további előnye ebben az alkalmazásban a hatalmas rugalmasság, hiszen a megmunkálást nem kell alkatrésztípusonként futtatni, hanem más méretű alkatrészekkel keverve is betölthető, és az egyes alkatrészek így is gond nélkül legyárthatók. A GROB4Automation tehát „mindennek a lelke”. Megrendelés létrehozásakor többek között az üres méret meghatározása történik. A GROB saját vezérlőszoftvere szolgáltatja a szükséges rugalmasságot, de ennek a személyre szabott alkalmazásnak a sikeres megvalósításához az értékesítők, az alkalmazásmérnökök és a projekttervezők közötti példaértékű együttműködés, valamint a Blum-Novotest GmbH-val folytatott szoros és intenzív eszmecsere is kellett.

Speciális ultrahangos tisztítás

A GROB GRC-R60 robotcella rugalmasságának köszönhetően a speciális felszereltség és a vevői igények figyelembevétele sem jelenthetett gondot. Az üzemi körülményekhez igazított elrendezést és a vevői kérésnek számított ultrahangos tisztítást is megoldották. A nagy fokú rugalmasságnak köszönhetően a Blum-Novotest egy korszerű, a gyártási céljainak tökéletesen megfelelő rendszert kapott. „A GROB-bal folytatott együttműködésnek köszönhetően a kezdeti árajánlattól a megrendelésig kevesebb mint három hónap alatt sikerült üzembe helyeznünk egy GROB G150-et GRC-R60 robotcellával – mondta Marcel Kühnle, a Blum termelésivezető-helyettese. – Mindannyian nagyon elégedettek vagyunk a géppel. Különösen a GROB munkatársainak szakértelme és a különleges kérések terén is tapasztalt nagy fokú rugalmasság győzött meg bennünket.”

 

 
Új telephelyen a GROB Hungaria Kft.
 
A GROB-cégcsoport hazai képviselete új telephelyre költözött. A győri Ipari Parkban, a Bükkfa utca 10. szám alatti új épületegységben irodák, műhely és raktár, valamint egy bemutató- és oktatóközpont létesült. Az új telephelyen a Technológiai és Alkalmazásközpont hivatalos megnyitójára október elején kerül sor, a megnyitó után nyílt nap várja az érdeklődőket.
 

 

 

Zsákutcába kerülhet az AI egy kutatás szerint
A nagy nyelvi modellek, mint például a ChatGPT elterjedése valójában egyre csökkenti a nyilvános tudásmegosztást az online kérdezz-felelek platformokon, s ezzel megnehezítheti a jövőbeli modellek képzését – erre jutott a Budapesti Corvinus Egyetem frissen publikált tanulmánya.
Szupravezető technológia: érintésmentes munka a jövő laboratóriumában
Fagyasztva szárító tartályok automatizált tisztatéri töltése a Festo SupraMotion segítségével. A német technológiai vállalat a Hannoveri Vásáron mutatta be a fagyasztva szárító tartályok tisztaterekben történő teljesen automatizált töltésére és mérlegelésére szolgáló koncepciót.
Automatizáció és AI az ellátási láncokban
Az automatizáció és a mesterséges intelligencia integrálása a logisztikába és a beszerzési láncokba elengedhetetlen a sikerhez és a fenntarthatósághoz az e-kereskedelem iparágában.
Mesterséges intelligencia segít a kódok automatizált javításában
Elég egyetlen sebezhetőség egyetlen alkalmazásban ahhoz, hogy a kiberbűnözők betörjenek a vállalatok rendszereibe. Ezért kiemelten fontos, hogy a cégek a lehető legrövidebb idő alatt azonosítsanak és javítsanak minden ilyen sérülékenységet.
Kényelem a fogyasztónak, rugalmasság a gyártónak
A Tetra Pak tovább bővítette az on-the-go kategóriára szabott csomagolási kínálatát. A vállalat a növekvő fogyasztói trendre reagál, miszerint egyre többen választanak olyan termékeket, amelyeket otthonukon kívül, menet közben is fogyaszthatnak.