Az ipari digitalizáció trendjeiről
Az MTA SZTAKI október 10-én első alkalommal rendezte meg INDIGO elnevezésű ipari digitalizációs szakmai napját. A rendezvényen közel kétszázan - vállalati, termelési és logisztikai vezetők - kaptak betekintést az ipar 4.0 legfontosabb trendjeibe.

 

Monostori László, az MTA SZTAKI igazgatója megnyitójában bejelentette az intézet szakmai vezetésével működő Termelésinformatikai és -irányítási Kiválósági Központ (EPIC) létrejöttét. Ezt követően az előadók ismertették a hazai ipari digitalizációs trendeket, valamint az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform által végzett országos felmérés eredményeit.

Wilfried Sihn, a Fraunhofer Austria igazgatója bemutatta az általuk iparban bevezetett és sikerrel alkalmazott I4.0 módszereket és megoldásokat, valamint kitért arra, hogy a digitalizáció napjainkban már nem csupán kutatási téma, hanem az ipari mindennapok része. A bevezető előadások sorát egy panelbeszélgetés zárta, melynek resztvevői a hazai ipari digitalizáció kihívásait, valamint az ipar 4.0 kulcsfontosságú kérdéseit vitatták meg.

 

 

A program további részében szakmai előadások hangzottak el, melyek során az új Kiválósági Központ szakértői bemutatták az ipari digitalizációval kapcsolatos legfontosabb technikai és informatikai megoldásaikat. Az előadások során többek között szó esett integrált termeléstervezési és ‑ütemezési módszerekről, gépi tanulási technikákról, termelési és logisztikai rendszerek szimulációval történő kapacitáselemzéséről, kollaboratív robotokról, autonóm targoncák, valamint a legújabb IT technológiák ipari alkalmazhatóságáról.

Az INDIGO egyik fontos üzenete, hogy az ipari digitalizáció területén, a fejlett országokhoz hasonlóan, Magyarországon is érdemes erősíteni és kiaknázni az ipari és a kutatói szféra együttműködését. Az MTA SZTAKI igazgatója szerint a központ erős szakember gárdája – amelyben projektigények esetén külföldi szakértők is helyet kapnak –, a modell alapú megközelítés, illetve a több sikeres nemzetközi és hazai megvalósítás biztosítja, hogy az EPIC a hazai ipari digitalizáció egyik jelentős szereplője legyen és hozzájáruljon annak fejlődéséhez.

Monostori László szerint „az ipar 4.0 megoldások bevezetése létkérdésként jelentkezik a hazai vállalatok többségénél. A folyamat gyorsításához mihamarabb érvényt kell szerezni az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform által kidolgozott stratégiában szereplő javaslatoknak.” Ezt a gondolatot Csáji Balázs Csanád, a rendezvény egyik társszervezője is megerősítette: „a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás az egyik kulcsa az ipari adatokban rejlő értékes információk kinyerésének, rugalmas döntési mechanizmusok kialakításának és ezáltal a termelés hatékonyabbá tételének.”

Jövőre tovább gyorsulnak a vállalati digitalizációs törekvések
2024-ben a vállalatok a mesterséges intelligencia „tudásának” gyakorlati kiaknázásába, a minden eddiginél valóságosabb virtuális megoldásokba, illetve az üzletfolytonosságot és a válságálló működést biztosító kibervédelembe fektetik erőforrásaikat.
Tiszta energia a tetőről
Amikor kisüt a nap, akkor bújnak elő a napelemek is, amik energiatermelés mellett egyben árnyékot is adnak. A Siemens vezérlési technológiát tartalmazó forradalmian új behúzható tetőt a St. Gallisch-Appenzellische Kraftwerke AG (SAK) fejlesztette ki több élvonalbeli svájci céggel együttműködve.
Európában az autóipar jövője az elektromobilitás
A Magyar Gépjárműipari Egyesület kétnapos Vezetői Találkozójára idén az Audi Hungaria Zrt. telephelyén került sor közel 60 tagvállalati vezető részvételével.
Költséghatékony digitalizáció: A szoftver-előfizetésben rejlő lehetőségek
Az üzleti világ folyamatos változáson megy keresztül, és a digitális forradalom már évek óta az innováció és hatékonyság kulcsa a vállalkozások számára. A digitális technológiák lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy versenyképesebbek legyenek, hatékonyabbak, és gyorsan reagáljanak a piaci változásokra.
Pirolízis olajok hasznosítása desztillációval
Az Európai Unióban jelenleg mintegy 2,5 milliárd tonna hulladék keletkezik. Az egy főre jutó települési hulladék mennyisége az Unióban 500 kg/fő körül van. Magyarországon ennél mintegy 22 %-kal kevesebb, 390 kg/fő települési hulladék képződik. Éppen ezért korunk egyik legfontosabb környezeti problémája, a rendkívül összetett és sokrétű küzdelem a mindent elárasztó hulladék ellen. A hulladék ugyanis hasznosítható, akár nyersanyag is lehet, ha okosan állunk a megoldáshoz. Az innováció jelentőségét már Thomas Edison is felismerte. „Egy találmány feltalálásához jó képzelőerőre és egy halom hulladékra van szükség” (Thomas Edison).