A tanszék oktatói számos kutatás-fejlesztési projekt során kaptak olyan visszajelzést a céges partnerektől, hogy az egyetemnek jobban kellene alkalmazkodnia a gyorsan változó digitális világhoz és munkaerőpiachoz. Ez az igény hívta életre a PARIPA programot.
„A hallgatók hiányolták a gyakorlatiasabb, iparközeli témákban való jártasságot, illetve folyamatosan visszatérő felvetés volt a cégek részéről a hallgatók soft skill képességeinek hiánya. Így született az elhatározás, hogy a tanszék stratégiájában megfogalmazott célokhoz illeszkedően olyan egyetem-ipar együttműködési programot hozzunk létre, melynek eredményeképpen a hallgatók versenyképes, ipar által is igényelt kompetenciával (tudás-képesség-hozzáállás-tapasztalat) rendelkezzenek a tanulmányaik befejezésével” – mondta el a program indulásáról Simon Vilmos, Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék tanszékvezető-helyettese, a program igazgatója.
Mindenki nyertes lehet
A program pillérei a tudásuk legjavát adó tanszéki témavezetők, akik segítik a hallgatók minden lépését, hogy képesek legyen kiemelkedő színvonalú eredményeket produkálni a céges együttműködések keretében.Ugyanilyen fontos a vállalati témavezetők szerepe is, tőlük függ, hogy a hallgatók hogyan fogják érezni magukat a céges környezetben, mennyire tudnak alkalmazkodni a munkakörnyezethez, és elég motiváltak lesznek-e a céges kutatás-fejlesztési témákat illetően. A hallgatók számára kötelezőek a soft skill foglalkozások is, ahol megtanulják, hogyan kell kommunikálni, előadni az eredményeiket, hogyan kell csapatban, határidőre dolgozni, projektet menedzselni.
„A program első éve nagy sikerrel zajlott, hat céges partner 13 kutatás-fejlesztési témáján folyt és folyik jelenleg is a munka, amelyhez a második évben csatlakozik újabb 15 k+f téma. A cégek száma 6-ról 9-re nőtt, köztük az ország legnagyobb informatikai és távközlési cégei is megtalálhatóak, de törekszünk bevonni az innovatív magyar kkv-ket is” – mondta Simon Vilmos.
„Idén csatlakoztunk a programhoz, mert fontos számunkra, hogy bekapcsoljuk a legtehetségesebb fiatalokat az általunk kezdeményezett technológiai-innovációs feladatokba. Magyarország jelentős telekommunikációs és informatikai vállalatai vesznek részt a programban, így a csatlakozással a többiek fejlesztési irányaiba is betekintést nyerhetünk.” – mondta Tóth Mária, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatója. „Jövendő kollégáinkat lehetőleg már egyetemista korukban szeretnénk magunkhoz vonzani és megmutatni nekik a DXC-t. Nyilván szeretnénk megtartani a nálunk gyakornokoskodó fiatalokat, ahogy azt is, hogy megmutassuk magunkat és a velünk dolgozó fiatal a PARIPA program keretében népszerűsítse a DXC-t az egyetemen.”
„Sok téma vár nálunk feldolgozásra, és az a tény, hogy egy laborprojektünk témáját egy magas szintű egyetemi körnek kiírhatjuk, bennünket is motivál” – mondja Czibók Zoltán, a DXC Technology ügyvezetője. „Nehéz lenne már most meghatározni, hogy pontosan mit várok ettől az együttműködéstől, hiszen számos fejlesztésen dolgozunk, és később látjuk meg benne azt a lehetőséget, hogy miként kapcsolható egyik vagy másik ügyfelünkhöz. Az év végén egy innovációs nap keretében fogja mindenki bemutatni, hogy milyen megoldásokhoz érkezett – akkor kiderül majd, hogy mennyiben terelhető üzleti síkra az év során kidolgozott projekt.”