Közös erőfeszítésre van szükség a kiberbűnözéssel szemben
Hamis biztonságérzet jellemzi a magyar társadalmat a kiberbűnözéssel kapcsolatban. A közepesnél gyengébb a felhasználók digitális biztonsággal kapcsolatos tájékozottsága egy friss tanulmány szerint.

 

Miközben az áldozatok száma éves szinten tízezres, az okozott károké pedig immár tízmilliárdos nagyságrendű, még a legfelkészültebbnek gondolt 18-29 évesek digitális biztonsági tudása is alig éri el az 1,5-ös szintet egy négyfokozatú skálán – derül ki a Mastercard friss kutatásából. Az eredményeket összegző tanulmányt elsőként a KiberPajzs kezdeményezés résztvevőivel, majd az érintett ágazatok képviselőivel is megosztja a vállalat. Az ijesztő tempóban növekvő kiberbűnözést ugyanis csak összefogással, együttműködéssel és folyamatos tudásmegosztással lehet megfékezni – ehhez teremt hatékony keretet a KiberPajzs, felhasználva az elemzés következtetéseit is.

Magyarország esetében 30 milliárd forintnyi kár a bűnözési ág tavalyi mérlege. Különösen kitettnek számít az online kereskedelem: az online piacterek felhasználóinak 43%-a tapasztalt már valamilyen csalási kísérletet, 20% pedig pénzt vagy adatot is veszített emiatt. Összességében a magyar lakosság csaknem fele (48%) volt már személyesen vagy a környezetén keresztül érintett kiberbiztonsági csalásban, azonban csupán körülbelül ötödük (22%) tartja magát felkészültnek a visszaélések kivédésére. A bűnözők kedvelt célpontjai közül jelenleg a közszféra fenyegetettsége a legnagyobb; az egészségügyé csökkent, a technológiai szektoré viszont nőtt a világjárvány óta.

 

 

A Mastercard közelmúltban készült reprezentatív kutatásának tesztjét kitöltő magyar felnőttek 70%-a tisztában van vele: nem fordulhat elő, hogy a bank telefonon vagy e-mailben kér kártyaadatokat vagy belépési jelszót, tavaly mégis rengeteg olyan bűneset történt, amikor a sértettektől 10 millió forint feletti összeget csaltak ki ilyen módon. A konkrét példa is megerősíti a kiberbűnözés ellen küzdők első számú tapasztalatát, miszerint a leggyengébb láncszem mindig a nyomás alá helyezett, vagy éppen felkészületlen felhasználó.

A legbiztosabb védekezés pedig a naprakész tudás – ez utóbbi érdekében fogtak össze a KiberPajzs kezdeményezés alapítói. A cél, hogy visszaszorítsák a digitális bűnözést, és védőernyőt nyújtsanak a potenciális áldozatoknak. Az információmegosztás kulcsfontosságú ebben a küzdelemben, hiszen hozzásegíti az érdekelt feleket a hatékony védekezéshez.

A Mastercard – amely elkötelezett partnerként csatlakozott a KiberPajzshoz – egy, a közelmúltban elkészített tanulmánnyal járul hozzá ehhez, amely részletekbe menő képet ad a felhasználók biztonsági ismereteiről és a kiberbűnözők természetéről, annak érdekében, hogy azonosítva legyenek a kockázatok, megerősödjenek a védvonalak, és a védekezésben résztvevők minél alaposabban megismerjék a kiberbűnözés természetét – ez utóbbi területen kiemelten fontosnak számít az információcsere.

“A kiberbűnözés kora 2025 olyan egyedülálló és hiánypótló tanulmány, amely egyszerre ismerteti a magyar és a regionális trendeket a támadásokkal kapcsolatban, valamint mélységében, adat-alapon mutatja meg a magyar felhasználók kiberbiztonsági tudását és szükségleteit. A dokumentum összeállításával információt és segítséget kívántunk nyújtani a biztonsággal foglalkozó szakembereknek és a döntéshozóknak a digitális fizetési ökoszisztémán belül, és azon kívül is.

Hiszek abban, hogy ez a tanulmány értékes kiindulóponttá válik a biztonsági szint növelését szolgáló együttműködésben, amihez a KiberPajzs kezdeményezés kifejezetten hatékony, jól működő kereteket biztosít azon szervezetek számára, amelyek elkötelezettek a kiberbiztonság fokozásában” – hangsúlyozta Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere.

 

| Illusztrációk: Adobe Stock

Térbeli számítástechnika – híd a digitális és fizikai világ között
Ahogy egyre összetettebbé és szövevényesebbé válik a vállalati informatika világa, ezzel párhuzamosan nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) szerepe az üzleti innovációban. Ez a technológia zökkenőmentes és tökéletes összeköttetés teremt a fizikai és digitális világ között.
Új megoldás teszi hatékonyabbá a kritikus infrastruktúrák védelmét
Egyszerű és biztonságos hozzáférést biztosít a távoli terminál egységekhez (RTU) a Schneider Electric új megoldása, tovább erősítve ezáltal az olyan kritikus infrastruktúrák, mint a víz-, olaj- és gázvezetékek védelmét.
A megbízható adatoktól az egész életen át tartó hozzáadott értékig
A digitális ikrektől a kapcsolási rajzokig, a tervezőeszközöktől a maximális energiamegtakarításig – a Festo holisztikusan, az értékteremtési folyamat minden fázisában támogatja ügyfeleit. Ez kiterjed a körforgásos gazdaságra és a termékek szénlábnyomára, de az egész életen át tartó tanulásra is, digitális képzési eszközökkel mind a gyakornokok, mind az állandó alkalmazottak számára.
Az AI hardver- és energiaigénye nem ismer határokat
A mesterséges intelligencia forradalma komoly változásokat indított el az informatikai fejlesztésekben. Korábban a szoftverek álltak az innováció középpontjában, de az AI térhódításával a hangsúly egyre inkább az egyre kritikusabb erőforrásnak számító hardverek felé tolódik.
A fix fordulatszámú kompresszorok cseréje – energiatakarékos alternatívák a kompresszorok szakértőjétől
Sokszor hallhattuk már, hogy a fix fordulatszámú kompresszorok ideje lejárt. Ha több kompresszor üzemel egymás mellett, valóban érdemes megfontolni, hogy legalább egyet lecseréljünk újabb innovatív technológiával működő gépre.