Logisztikai Évkönyv: már várják az idei szerzők jelentkezését
Idén ismét érkezik a Logisztikai Évkönyv legújabb száma, amely már több évtizede támogatja az utánpótlás-nevelést is. A 31. kiadványban továbbra is ingyenes publikálási lehetőséget biztosít a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE).

 

A Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) gondozásában megjelenő „A” kategóriás tudományos kiadvány már több évtizede a hazai logisztika világának megkerülhetetlen, unikális műve. A kötet évről évre az utánpótlás-nevelést is érdemben támogatja, ugyanis a benne megtalálható tanulmányokat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendszerint DOI-számmal is ellátja. Ennek köszönhetően felsőoktatásban tanulók többek között szakdolgozatuk elkészítéséhez is hasznosíthatják.

„A Logisztikai Évkönyvek iránt oktatási intézmények, valamint azok kutatói és hallgatói is gyakran érdeklődnek. Ha megtalálható az elmúlt évek számaiból például az intézmények könyvtáraiban, az érdemi segítséget tud nyújtani tudományos tevékenységeikhez. Azonban versenypiaci szereplők gyűjteményében is nem egyszer fellelhetünk a korábbi évek példányaiból” – mondta Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke, aki kiemelte, hogy több felsőoktatási intézmény oktatója egyaránt megtalálható évről évre nemcsak a szerzők, de a független lektorok és a szerkesztőbizottság tagjai között is.

 

 

A Logisztikai Évkönyvekben megjelenő tanulmányoknak szigorú formai és tartalmi követelményeket kell teljesíteniük. Ezért a jelentkező szerzők által beküldött témák elfogadását és az elkészült anyagok bírálatát – független lektorok bevonásával – a szerkesztőbizottság koordinálja, amelyet már több mint egy évtizede Dr. Duleba Szabolcs főszerkesztő vezet. A publikálni kívánt szerzemény magyar vagy angol is lehet, a cím és az absztrakt elkészítése azonban mindkét nyelven elvárt, valamint a jelentkezés feltétele is egyben.

Ez évben személyi változás történt a lektorok személyében

Dr. Ruppert László sok éven át volt a Logisztikai Évkönyv szerkesztőbizottságának tagja, valamint független lektora is. A kiadványban végzett munkásságát a kötet 30. jubileumi számának megjelenésével zárta, amely méltó befejezése volt a sok évnyi önzetlen szakmai hozzáállásának. Tevékenységével nagymértékben hozzájárult a logisztikai szakmai közösség fejlődéséhez és a tudományos élet gazdagításához, amelyet a szakmai szövetség kitüntetéssel is díjazott. Az elismerést Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke adta át számára egy közelmúltban szervezett szakmai konferencián.

 

Dr. Ruppert László és Dr. Doór Zoltán egy közelmúltban szervezett szakmai konferencián | Fotó: KRPR.hu

 

„Dr. Ruppert László szerepét ez évtől Dr. Sárdi Dávid Lajos, a BME KJK Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék egyetemi adjunktusa veszi át, aki már évek óta a kiadvány szerzője, ez évtől pedig új szerepben is hozzájárul a Logisztikai Évkönyv tudományos színvonalának fenntartásához” – hangsúlyozta a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke.

Idén is várják szerzők jelentkezését: ráadásul ingyenes publikálási lehetőséggel

Az idén 35 éves szakmai szervezet kiemelt célja továbbra is a hazai tudományos színvonalú logisztikai élet elősegítése, a fiatal generációk szakmai támogatása, valamint a versenypiaci benchmarking is. Mindezek létrejöttéhez a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) bizonyos kritériumok teljesítése mellett a szerzőknek idén is ingyenes publikálási lehetőséget biztosít! A kiadványban megjelenő tanulmányokon keresztül évről évre bemutatásra kerülnek a hazai legfrissebb eredmények tudományos minőségben, ráadásul ez évben már a 31. kiadvány megjelenése várható. Fontos azonban, hogy a szerzők jelentkezésére még májusban számítanak!

„A hagyományokhoz híven ez évben is számítunk szerzőként tudományos kutatók jelentkezésére, akik a logisztika területén elért tudományos eredményeiket, gyakorlati megvalósításaikat kívánják bemutatni. Emellett várjuk szerzőnek a versenypiac gyakorló szakembereit, ideértve a fiatal logisztikusokat is. Ezáltal komplexen, a tudományos világ és a versenypiac innovációinak, valamint a fiatal generációk legújabb szemléleteinek is szeretnénk teret engedni” – mondta Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke, aki hozzátette, hogy ezért számítanak minden olyan vállalat és intézmény közreműködésére is, ahol logisztikával kapcsolatos kutatás, oktatás vagy fejlesztés folyik.

Már külföldön is ismert a magyar Logisztikai Évkönyv

Az elmúlt években rendszeresen megjelentek különböző intézmények oktatóinak és kutatóinak, doktorandusz hallgatóinak írásai a kiadványban. Emellett számos ismert versenypiaci vállalat vezetőjének vagy logisztikával foglalkozó munkavállalójának írásával találkozhatunk a különböző korábbi kötetekben. Ráadásul, már országhatáron túlról is érkezett tanulmány a kiadványba. Ezek a cikkek jellemzően magyarul íródnak, de évről évre angol nyelvű írásokkal is találkozhatunk. Mindezek alátámasztják azt, hogy ma már nemzetközi ismertsége van a kiadványnak, és akiben megvan a kellő motiváció, valamint szakmai ismeret egy ilyen tanulmány elkészítésére, annak szerzői jelentkezését örömmel fogadják.

A Logisztikai Évkönyv 2026 szerzői jelentkezésre 2025. május 20-ig az alábbi linken van lehetőség: mle.hu/logisztikai-evkonyv-2026-szerzoi-jelentkezes/

 

| Nyitókép: illusztráció, Adobe Stock

Így alakítja át a munkaerőpiacot az AI-alapú keresés
Az internet valós idejű böngészésére is képes AI-vezérelt keresőmotorok – mint például a ChatGPT Search, a Google Gemini, a Microsoft Copilot vagy a Perplexity – térnyerésével új megközelítés született a munkaerőpiacon is.
Tovább csökkent a magyar ipari termelés és a kilátások sem kedvezőek
A GKI legfrissebb, júniusi elemzése szerint a magyar ipari termelés volumene két egymást követő évben csökkent az előző évhez képest: 2023-ban 5,5%-kal, 2024-ben 4%-kal. Az összegzés megállapítja, hogy mind a belföldi, mind az exportpiacokon csökkent az értékesítés.
Mikrométer tartományú háromdimenziós struktúrák korszerű tokozása
Az elektronikai alkatrészek és struktúráik egyre kisebbek, ezért egyre nehezebb őket áramkörökbe kötni. A hagyományos gyártástechnológiák elérték lehetőségeik határait, a Fonontech holland startup vállalkozás által kifejlesztett, Impulse PrintingTM elnevezésű eljárás azonban újat hozott ezen a területen.
Tanulmány készült az ipari energiahatékonyság javításáról
A dokumentum a magas hatékonyságú motorokat, hajtásokat és a digitális technológiákat tekinti azon legfontosabb megoldásoknak, amelyek segítségével az ipar túlszárnyalhatja a korábbi teljesítményszinteket, folyamatait pedig hatékonyabbá és környezetbarátabbá teheti.
Új megoldással lesz egyszerűbb az e-autók töltése
Az idei első negyedév végére már meghaladta a 77 ezret a hazai utakon közlekedő tisztán elektromos autók száma, a vállalati e-autó program pedig további lendületet ad a terjedésüknek.