Mátranováki gyárát fejleszti az Alstom
Ipar 4.0 gyártási technológiákkal és új tevékenységekkel növelik az üzem versenyképességét. A vállalat célja, hogy európai gyárainak többségébe Magyarországról szállítsa a vasúti forgóvázakat.

 

A gyár jelenleg magas minőségű, személy- és gyorsvonatokhoz, metrókhoz és villamosokhoz használt, hegesztett acél forgóváz kereteket gyárt, amelyeket 100 százalékban európai gyáraiba exportál. A tervezett fejlesztésekkel nemcsak a gyártás volumene, de annak helyi hozzáadott értéke is növekedhet. A forgóváz keret a vasúti kocsik egyik legfontosabb eleme: erre szerelik fel a tengelyeket, rugókat és fékeket, ezért e részegység minősége meghatározó a vasúti biztonság szempontjából.

Az Alstom mátranováki gyára ezen részegységek gyártására specializálódott, amelyből évente 1600-1800 darabot készít. A Mátranovákon gyártott termékeket jelenleg kizárólag Németországba és Franciaországba exportálják, ahol az Alstom német, francia, osztrák, olasz, spanyol, svájci, belga, svéd magán vasúttársaságok számára gyártott vasúti járműveibe kerülnek beépítésre.

Új technológiákkal bővül a gyártás

„Nógrád megye gazdaságának meghatározó szereplője az Alstom mátranováki gyára, ami további fejlesztések előtt áll. Ehhez a befogadó környezet mellett fontos a versenyképes oktatási, képzési és beszállítói rendszer, amelynek fejlesztése a kormány feladata. A szakképző programunkat és intézményeinet alkalmassá tudjuk tenni arra, hogy megfeleljenek ezeknek az igényeknek. Ez nyilván nemcsak egy cég, hanem az egész környezet elvárása” – mondta a beruházás helyszínén Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter.

 

 

„Összhangban a kormány vasúti járműgyártásra vonatkozó stratégiájával, melynek célja a termelés helyi hozzáadott értékének növelése, a tervezett fejlesztésekkel képessé kívánjuk tenni mátranováki gyárunkat hazai vonatok és metrószerelvények, valamint mozdonyok és egyéb vasúti járművek forgóvázainak helyben történő gyártására” – mondta Balázs Gáspár, az Alstom Transport Hungária Zrt. vezérigazgatója a miniszter üzemben tett látogatása során. „Mindezeket nemcsak a termelési volumen növelésével és új technológiák bevezetésével tervezzük elérni, de a gyár tevékenységi körét is bővíteni kívánjuk” – tette hozzá.

Ez már a jövő gyára

Mátranovákon nagy múltra tekint vissza a forgóvázgyártás, amely az utóbbi időben jelentős fejlődésen ment keresztül, köszönhetően az ipar 4.0 digitális gyártási technológiák bevezetésének. Magyarországon ez az egyetlen gyár, amelyben a hegesztés során az alkatrészek mozgatása, formálása, előmelegítése és a hegesztés is automatizáltan működik és ahol az alkatrészek mozgatása és megmunkálása robotizált.

 

 

Az üzemben továbbá új, modern festőműhely, egy keretmegmunkáló központ, automata kemence, nagy teljesítményű lézervágó gép, valamint egy mesterséges intelligencia alapú 3D mérőrendszer is támogatja a gyártást, amely lehetővé teszi a gyártási idő csökkentését, miközben javul a termékminőség.

Az Alstom a fejlesztésekkel és a tevékenységi kör bővítésével összhangban mátranováki üzemének jelenlegi 660 fős létszámát is növelni tervezi a következő években. A fiatal munkavállalók bevonása érdekében a cég együttműködik a Miskolci Egyetemmel és a helyi képzési központokkal, valamint elindította a Kereskedelmi és Iparkamara által akkreditált, saját szakmai képzési programját is.

Az Alstom mátranováki gyárának exportvolumene évi 35-40 millió euró, amely a tervezett fejlesztésekkel összhangban várhatóan növekedni fog. Ennek elérése érdekében a vállalat fokozottan épít majd a mintegy 150 magyar vállalkozást is magában foglaló beszállítói hálózatára, és növelni tervezi a mintegy 3,7 milliárd forint értékű magyarországi beszerzéseit.

Épületmenedzsment 3D-s szkenneléssel
Az AI-alapú okostelefonos szkenneléssel részletes térbeli rekonstrukciók készíthetőek az épületekről.
Mechanikai paradoxon a tervezés szolgálatában
Az Altair SimSolid használata a Smartus Zrt. KFI csoportjának innovatív megoldásaihoz.
Intelligens robotok: nekünk, velünk, helyettünk dolgoznak
A robotgazdaság exponenciális térnyerése és a technológiai fejlődés újabb lehetőséget jelent, de egyben kihívásokat is tartogat a vállalatok számára.
A BMW Group Steyr-i gyára készíti az első elektromos motorokat a Neue Klasse modellgeneráció tesztautóiba
Újabb mérföldkő a sorozatgyártás beindítása felé vezető úton. Az osztrák üzem elküldte Debrecenbe a tisztán elektromos hajtáslánc-technológia hatodik nemzedékének első képviselőit.
A hazai vállalkozások digitális fejlesztéseit támogatja az új hitelprogram
December 5-től már igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák.